20 C
Skopje
понеделник, мај 3, 2021
spot_img

Илјадници луѓе во саботата присуствуваа на музичкиот фестивал во кинески град Вухан

Илјадници луѓе во саботата присуствуваа на музичкиот фестивал во кинески град Вухан, каде започна епидемијата на вирусот корона, пренесува денес Ројтерс.

а висока температура на првиот ден од мај, Меѓународниот ден на трудот, кој широко се слави во Кина, собраните на фестивалот танцуваа, скокаа и воодушевуваа викаа, додека некои од нивните омилени музичари излегоа на сцената, според агенцијата „Festival“, се врати во Вухан по едногодишна пауза поради пандемијата COVID-19, во градот каде се верува дека е забележан првиот случај на коровавирус.

Организаторите на дводневниот фестивал изјавија дека публиката е ограничена, додавајќи дека околу 11,000 луѓе присуствувале на концертите во саботата.

Некои од гледачите носеа маски, но многумина не, се додава.

Дводневниот настан обедини познати и помалку познати локални пејачи и бендови на три сцени во Vuhan Garden Eхpo Рark.

Strawberry Music Festival се одржува и во други кинески градови, вклучително и во Пекинг, за време на националниот празник.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести