20 C
Skopje
понеделник, мај 3, 2021
spot_img

Еве што се крие зад најголемата улична банда во Америка

Во пријатна пролетна вечер во парк во американско предградие, група млади луѓе излегоа од скривалиштето зад дрвјата и грмушките. Со мачети, ножеви и дрвени стапови во рацете, тие изгледаа силно и немилосрдно.

Наскоро замавнаа со оружјето, пресекувајќи го месото на тинејџери кои беа принудени да клекнат на влажната трева на напуштено фудбалско игралиште.

Бандата позната како МЅ-13 помина долг пат.

Пред да стане убиствена улична банда одговорна за десетици илјади брутални убиства, МЅ-13 беше шарена група составена претежно од тинејџери кои споделуваа љубов кон хеви метал музиката.

Со долга коса и искинати фармерки, младите бегаа од училиште, пушеа џоинтови и слушаа песни за смртта, војната, гладот, чумата и ѓаволот или „ѕверовите“, како што подоцна ги нарекуваа членовите на бандата.

За жал, момчињата многу добро ги знаеја овие термини. По бегството во Америка во раните 80-ти години на минатиот век поради бруталната граѓанска војна во Ел Салвадор, повеќето од нив се населија низ Калифорнија.

Групата брзо се најде во втората „војна“ во Лос Анџелес, каде стотици злобни улични банди се бореа за контрола на малите пазари на дрога. Во услови на репресија на владата, стотици членови на МЅ-13 беа затворени и депортирани назад во Ел Салвадор.

Оние кои избегаа од гонење мигрираа во други делови на Америка, како што е округот Сафолк во Њујорк, каде што се случија бруталното убиство на четири тинејџери на фудбалскиот терен.

14-годишно девојче било силувано и мачено
Тоа беше само еден од многуте масакри зад МЅ-13. Се на се, бандата има некаде помеѓу 30.000 и 60.000 членови распоредени во најмалку шест држави во САД и во неколку земји во Европа.

Честопати е погрешно претставена како мафија или наркокартел, но во голема мерка е криминална организација насочена кон изнуда. Сепак, таа е крајно насилна.

Покрај масакрот на фудбалскиот терен, нивните злосторства вклучуваа тортура и силување на 14-годишно девојче, кое беше држено против нејзина волја 18 дена, убиство на 16-годишно девојче во Балтимор и безброј убиства низ Америка.

„Убиј, ограби, силувај, контролирај“
Барајќи го скромното потекло на ова опасно злосторничко друштво кое извршило толку многу грозоморни и насилни злосторства, откриено е дека МЅ-13 е, исто така, на својот перверзен начин, заедница која делува како своевидно сурогат семејство.

Целосното име на бандата е Mara Salvatrusha. Името Мара потекнува од марабунта, или армиска мравка, но „мара“ стана и еуфемизам за цврсто плетена група пријатели.
„Салва“ беше референца за нивната земја на потекло – Ел Салвадор. „Трука“ значи да се биде буден.

Кога овие термини се комбинираат, тие значат нешто повеќе како група за поддршка отколку злобна улична банда.

Тие го тероризираат локалното население следејќи го нивното неславно мото „убиј, ограби, силувај, контролира“. Но, МЅ-13 исто така им нуди на членовите заштита од други банди или насилни органи. Овозможува егзистенција за членовите и нивните семејства и им обезбедува врска со нивното потекло од Салвадор.

Убиства со мачети за почит
Насилството е патот кон приклучување кон банда, стекнување моќ и напредување во хиерархијата. Слично е и со другите банди, но МЅ-13 го однесе ова на друго ниво.

Омиленото оружје на бандата против секој што им се спротивставува е мачета.
Всушност, многумина се приклучуваат на бандата затоа што веруваат дека таа им обезбедува штит, но тие често сфаќаат дека МЅ-13 е сурова кон членовите, како и кон надворешните лица.

Масакрот што се случи на фудбалскиот терен во Њујорк пред четири години продолжува да предизвикува ужас. Напаѓачите и нивните жртви биле тинејџери или во раните 20-ти години. И изгледаа слично – момчиња со кафеава кожа, хистерични, лути во странска земја. Напаѓачите едноставно го убија својот одраз во огледалото. Некои од нив носеа прекари како Антихрист, Фелон и Црн Ангел.

Полицијата подоцна открила дека две девојчиња помагале да ги намамат жртвите на фудбалскиот терен и дека сторителите убивале „со цел да добијат пристап, да ја задржат и зголемат својата позиција во МЅ-13“.

Телата на жртвите биле пронајдени неколку часа подоцна целосно искасапи.
„Ова е војна, рече тогаш полицискиот комесар.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести