30 C
Skopje
недела, мај 2, 2021
spot_img

СТРАШНО! КОРОНАТА ЈА ПОКОСИ ИНДИЈА: Над 400.000 нови заболени во еден ден

Индија стана првата земја што пријави повеќе од 400.000 нови случаи на коронавирус за еден ден.

Официјално се регистрирани 3.523 смртни случаи во последните 24 часа, но се верува дека бројката е далеку поголема бидејќи многу смртни случаи не се пријавени, објави ВВС.

Од денес, сите возрасни лица во Индија имаат право на вакцинација.

Неколку држави, сепак, рекоа дека немаат доволно вакцини.

Индија претходно се фокусираше на вакцинирање на луѓе на фронтот и оние над 45 години.

Земјата се соочува со акутен недостиг на медицински кислород и болнички кревети, бидејќи разорниот втор бран на вирусот корона влијае на нејзиниот здравствен систем.

Досега се дадени околу 150 милиони вакцини, што е 11,5 проценти од 1,3 милијарди жители во Индија.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести