19 C
Skopje
недела, мај 2, 2021
spot_img

ВО АМЕРИКА ВАКЦИНИРАНИ 40 ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО

Федералната здравствена служба на Соединетите држави вчера објави дека тие официјално го надминале прагот на 100 милиони целосно вакцинирани граѓани, што претставува околу 40 проценти од возрасните во таа земја.

Бројката од 100 милиони е скоро двојно поголема од онаа што ја регистрираше владата на крајот на март. Федералната влада исто така ја испорача својата 300 милионита доза оваа недела, според Џефри Д. Зајнст, координатор за вирусот короната во Белата куќа.

Сепак, според „New York Times“, меѓу здравствените власти сè уште постои загриженост за граѓаните кои не примиле вакцини.

Администрацијата на претседателот Бајден започнува критична фаза од кампањата за вакцинација која бара изнаоѓање начини за имунизација на оние кои остануваат колебливи или сомнителни или имале проблеми со пристапот до вакцината.

Официјални лица постојано нагласија на прес-конференцијата во Белата куќа во петокот дека следната фаза бара насочени, локални и персонализирани напори. Бајден неодамна ги повика работодавците да им дадат на работниците платено отсуство за вакцинација.

Анкетите покажаа дека отпорноста кон вакцината е подлабоко вкоренета кај белците кои живеат во руралните области, особено кај оние кои гласаат за републиканци или се опишуваат себеси како евангелистички христијани. Кампањите насочени кон афро-американските и латиноамериканските заедници имаат огромен успех.

Од петокот во просек се распределени околу 2,55 милиони дози на ден, што е за околу 25 проценти помалку од врвот од 3,38 милиони регистрирани на 13 април, според Центрите за контрола и превенција на болести. И некои региони во земјата, особено југот, значително заостануваат зад другите.

Причините за намалување на стапката на вакцинација сè уште не се целосно јасни. Џефри Зајнст призна дека вкупниот број на дневни вакцинации сега ќе биде „умерен“ и дека ќе има „поголема рамнотежа помеѓу понудата и побарувачката“, а оваа недела беа дадени речиси 30 милиони дози.

За да се продолжи со интензитетот на кампањата, официјалните лица изјавија дека владата работи на тоа да им се олесни на Американците да бидат имунизирани во операции без закажување состаноци.

Тие исто така потенцираа дека владата работи со компании на социјалните мрежи за да се отстранат дезинформациите за вакцините и дека ќе инвестираат 3 милијарди долари во јавни кампањи за таа намена.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести