30 C
Skopje
недела, мај 2, 2021
spot_img

ВОДЕНИ ТОПОВИ, СОЛЗАВЕЦ И КАМЕЊА: ПОЛИЦИЈАТА РАСТУРИ МАСОВНА ЗАБАВА ВО БРИСЕЛ!

Белгиската полиција употреби водени топови и солзавец за да ја растера забавата на противниците на рестриктивните мерки во еден парк во Брисел.

Собирот, на кој се собраа неколку стотици луѓе кои се спротивставија на правилата за социјално растојание со цел да се потисне вирусот корона, се одржа една недела пред олеснувањето на епидемиолошките мерки, пренесува Ројтерс

Организаторите испратија покана до забавата преку Facebook, кој сепак го отстрани нивниот пост по барање на обвинителството, кое предупреди дека посетителите ризикуваат да бидат уапсени или казнети.

Многумина не носеа маски што се бара во Брисел.

2553471_w-56865226-brisel-protest_ff
2553475_w-56865229-brisel-protest_ff
2553477_w-56865235-brisel-protest_ff
2553479_w-56865340-brisel-protest_ff
2553481_w-56865332-brisel-protest_ff
2553483_w-56865394-brisel-protest_ff
2553485_w-56865588-brisel-protest_ff

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести