22 C
Skopje
сабота, мај 1, 2021
spot_img

214 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 36 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Во последните 24 часа се направени 2.276 тестирања, а регистрирани се 214 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 94
-Куманово 29
-Тетово 19
-Прилеп и Виница по 7
-Охрид 6
-Велес, Кочани, Неготино и Свети Николе по 5
-Штип и Струмица по 4
-Битола, Кавадарци, Струга и Кичево по 3
-Гостивар, Радовиш и Богданци по 2
-Гевгелија, Ресен, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод по 1

Пријавени се вкупно 36 починати лица: 11 од Скопје ( 63г, 65г, 65г, 68г, 70г, 71г, 72г, 75г, 76г, 79г и 86г ), 5 лица од Битола (52г, 60г, 66г, 68г и 70г ), 3 лица од Куманово (68г, 79г и 84г) по 2 лица од Тетово (76г и 82г), Велес (58г и 71г), Гостивар (73г и 74г), Кавадарци (70г и 75г), Струмица (64г и 78г) и Гевгелија (60г и 68г), и по едно починато лице од Прилеп (88г), Охрид (87г), Струга (46г), Кочани (82г) и Кичево (68г). Пријавени се 14 пациенти кои се починати во период од 01-17.04.2021.

Регистрирани се 305 оздравени пациенти од:
-Скопје 105
-Куманово 39
-Прилеп 27
-Велес 19
-Битола 17
-Тетово 15
-Кочани 14
-Охрид 13
-Кичево 12
-Штип 9
-Струмица 6
-Валандово 5
-Гостивар 4
-Струга, Гевгелија и Свети Николе по 3
-Кавадарци, Крушево и Пехчево по 2
-Берово, Виница, Демир Хисар, Кратово и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 723.722 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.581, бројката на оздравени пациенти е 133.070, на починати е 4.891, а бројот на активни случаи изнесува 14.620.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести