17 C
Skopje
сабота, мај 1, 2021
spot_img

Третина од жените признаа дека сексот со ист партнер може да биде досаден

Третина од жените, 34 проценти од нив, откриле дека по една година не биле премногу заинтересирани за секс со ист партнер, а сличен одговор дале само 15 проценти од мажите.

Резултатите од студијата спроведена од научници од Универзитетот во Саутемптон покажаа дека сексуалната желба на мажите е во просек иста во текот на целата врска, и дека жените го губат интересот за секс со истиот партнер по 12 месеци врска.

Во истражувањето учествувале 4.839 мажи и 6.669 жени, на возраст од 16 до 74 години. Третина од жените, 34 проценти, откриле дека по една година не биле премногу заинтересирани за секс со ист партнер, а само 15 проценти од мажите дале сличен одговор.

Жените кои имаат деца на возраст под пет години имаат најмалку желба за секс.

  • Може да биде последица на замор затоа што фактот дека секојдневниот стрес влијае на сексуалното функционирање на жената, објаснуваат авторите на студијата.

Како причини за губење на волјата за секс, многумина, покрај родителството, го наведоа недостатокот на емоционална врска, слаба комуникација и слабо психолошко и физичко здравје.

  • Нашите откритија се обидуваат да дадат одговори на прашањето зошто жените губат интерес за секс во долга врска. За жените, квалитетот и должината на врската, како и комуникацијата со партнерот, се клучни за сексуалниот интерес, наведоа авторите на студијата.

Терапевтот Аманда Мејџор вели дека губењето интерес за секс е нормална појава, бидејќи има многу причини зошто се менуваат потребите на жените и мажите.

  • За некои е природно, а за некои предизвикува страдање и мизерија, рече таа.

Истражувањата исто така покажаа дека жените губат најголем интерес за секс на возраст од 55 до 64 години, а мажите на возраст од 35 до 44 години. Научниците истакнуваат дека губењето волја за секс нема никаква врска со менопаузата, иако тоа се случило кај жени кои припаѓаат на таа возрасна група.

Интересно е и тоа што на жените им беше полесно да зборуваат за секс отколку на мажите.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести