17 C
Skopje
сабота, мај 1, 2021
spot_img

Клиентите го тужат Samsung за дефект во моделот на мобилен телефон Ѕ20

Клиентите го тужат Samsung за дефект во моделот на мобилен телефон Ѕ20.

Самсунг не ги предупреди корисниците за дефектот што го има моделот Ѕ20 исега тие ги тужат за измама и кршење на законот помеѓу производителот и клиентот.

Адвокатите на „Hagens Berman Sobol Shapiro LLP“, кои ги застапуваат клиентите на Samsung, поднесоа тужба на 27 април.

За што се работи?
Дефектот наведен во тужбата е пукање на заштитното стакло на фотоапаратот, кое пука самостојно, без никаков притисок и влијание врз неа. Обвинителите велат дека не помага ниту заштитната маска, која се обиде да го заштити заштитното стакло од пукање.

Кога сакаа да го заменат стаклото, одговорот од Samsung беше дека гаранцијата не ја покрива и дека треба да го испратат телефонот на услуга, што ќе ги чини вкупно 500 американски долари.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести