17 C
Skopje
сабота, мај 1, 2021
spot_img

Ана Попова: Руските вакцини можат да обезбедат имунитет против сите познати соеви на вирусот корона

Руските вакцини можат да обезбедат имунитет против сите познати соеви на вирусот корона, изјави денеска директорката на Руската федерална служба за надзор на заштита на потрошувачите и благосостојба на луѓето, Ана Попова, во интервју за ТВ каналот „Russia 24“.

  • Руските вакцини обезбедуваат имунитет кој штити од сите познати промени и мутации. Сепак, за да се заштитиме од сите видови со мутации, мора да се придржуваме до истите правила: маски, социјално растојание, чисти раце и уреди. Исто така, мора да се обидеме да поминеме повеќе време со семејството и да избегнуваме посета на јавни места – ова е најдобриот начин да се заштитиме од сите вируси и сите видови – рече Попова, пренесува „ТАЅ Ѕ“.

Според неа, руските тестови исто така можат да помогнат во откривање на сите познати соеви.

  • Тест-системите ги гледаат сите видови, бидејќи тие се базираат на најстабилните делови и фрагменти од вирусот, кои досега биле непроменети. И ако тие се променат во тој момент, тоа ќе бидат различни вируси – објасни Попова.

Таа исто така истакна дека имунитетот трае најмалку десет до дванаесет месеци по вакцинирањето.

  • Што се однесува до COVID-19, потребно е веднаш да се вакцинираат. Денес можеме да видиме дека имунитетот по вакцинацијата трае доста долго – од десет месеци до една година. Гледаме дека имунитетот е прилично траен, затоа е потребно да се вакцинираат сега и имунитетот ќе трае и следната сезона – рече Попова.

Таа исто така вели дека не се забележани посериозни несакани ефекти по вакцинацијата и објаснува дека помалку болка се чувствува и околу местото на инјектирање кога се прави витаминска инјекција.

До денес, во Русија се регистрирани три вакцини за коронавирус. Тоа се „Sputjik V“ (Gam-Covid-Cac), развиен од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија на „Gamaleja“ на руското Министерство за здравство,„ EpivaсСorona“, епитопична вакцина развиена од Државниот истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија на „Vektor“ и „СoviVaс“, развиен од научниот центар Чумаков за истражување и развој на имунолошки и биолошки производи на Руската академија на науките.

Сите три се двокомпонентни вакцини.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести