25 C
Skopje
петок, април 30, 2021
spot_img

Тестирање на децата за корона ќе биде со помош на лижавчиња

Авторот на тестови за миење на устата најде нов начин за тестирање на децата.

Новиот тест во форма на лижавче е даден во некои австриски градинки како алтернатива на класичниот тест, кој не е одобрен за деца од најмлада возраст.

Иако најмладите не се поштедени од некои ограничувачки мерки, постои страв дека повторното отворање на училишта и градинки, со појава на заразната, британска варијанта на вирусот, која е доминантна во некои европски земји, може да го забрза ширењето на коронавирусот кај младите луѓе и деца.

Тоа може да придонесе за обновување на растот на бројот на заразени лица и да ги загрози претходните успеси од кампањата за промоција на вакцинацијата, пишува агенцијата „France Press“.

Со цел „да се следи инфекцијата“ и да се обезбеди „разумна алтернатива за тестирање“, австриската провинција Бургенланд веќе нареди 35.000 лижавче тестови, изјави портпаролот на регионалната влада.

Покраината нареди вакви тестови по успешниот пилот проект во градинките, а родителите беа писмено известени дека секое дете ќе добие три бесплатни тестови неделно.

Делот за употреба вели: „Ставете го тестот во уста, цицајте 90 секунди, ставете го тестот во кутијата, почекајте 15 минути и проверете го резултатот“.

По првичното разочарување што немаат светли бои и сладок вкус како вистински лижавчиња, но изгледаат како „претеран“ класичен тест, таткото и графички дизајнер Доминик Кротчек истакна дека неговото тригодишно дете се согласило на тој тест.

  • Нема проблеми, тоа го повторивме денес и функционираше, рече тој, додавајќи дека има смисла да има построги контроли во секторот за образование.

Тестовите во форма на лижавчиња ги дизајнираше Мануела Федингер, шефот на лабораторијата во болницата „Франц Џозеф“ во Виена. Таа е автор и на едноставен тест што се користи со плакнење на устата, а кој сега е широко распространет во Австрија.

Откако минатата година го доби признанието на градот Виена за тој пронајдок, градоначалникот на австриската престолнина праша дали има некои предлози за децата.

  • Имам идеја и за тоа, одговори Мануела Федингер.

Во пет виенски градинки таа сега спроведува истражување на деца на возраст од една до шест години за да утврди колку се точни тестовите за лижавчето и дали може да се користат пошироко.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести