25 C
Skopje
петок, април 30, 2021
spot_img

Нагелсман во Баерн носи двајца фудбалери на Лајпциг

Јулијан Нагелсман на крајот на сезоната ќе го замени Ханси Флик на клупата на Баерн Минхен откако „Баварците“ за него платија меѓу 15 и 20 милиони евра. Младиот стратег веќе е именуван за нов стратег на Баерн, а тој наводно побарал двајца играчи од Лајпциг и тоа Марсел Забицер и Емил Форсберг. Првиот е австриски репрезентативец и е капитен на „биковите“ и игра во средниот ред. Форсберг е шведски репрезентативец и е офанзивен играч за врска, а примарна позиција му е лево крило.

Нагелсман во нив гледа лидери во средниот ред, а добро ги познава затоа што одлично се вклопуваат во сите негови формации. Цената на Форсберг е околу 20 милиони евра, а Забицер е многу баран на трансфер пазарот. Тој има осум голови и шест асистенции во 34 натпревари, а неговата цена скокна на преку 40 милиони евра.

За Австриецот се интересираат англиските Тотенхем, Ливерпул и Манчестер Јунајтед.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести