15 C
Skopje
среда, април 28, 2021
spot_img

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Времето претпладне во земјава ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне ќе има појава на локална нестабилност со врнежи од дожд. На места процесите ќе бидат поинтензивни со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 3 до 9, а максималната ќе достигне од 19 до 25 степени.

Во Скопје претпладне умерено облачно, попладне со повремен пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 9, а дневната ќе достигне до 22 степена.

Под влијание на топла воздушна маса и јужно воздушно струење следува период на потопло време, а значително затоплување ќе има од четврток. Локални врнежи од дожд ќе има во следнава ноќ и утре наутро и ќе бидат со слаб до умерен интензитет. Во среда попладне врнежите на места ќе бидат поројни и проследени со грмежи.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести