15 C
Skopje
среда, април 28, 2021
spot_img

Американски воен брод испукал предупредувачки истрели кон бродови на иранската гарда

Американски воен брод испукал предупредувачки истрели откако три бродови на иранската исламистичка револуционерна гарда (IRGCN) се приближиле до него и на друг патролен брод во Персискиот залив, соопшти американската војска.

  • Американските екипажи издадоа повеќе предупредувања, но бродовите на IRGCN ги продолжија своите маневри близу. Екипажот на US „Firebolt“ потоа истрела предупредувачки истрели, а бродовите на IRGCN се оддалечија на безбедно растојание од американските бродови – се наведува во соопштението на американската армија.

На почетокот на април, во Персискиот залив се случи уште една конфронтација меѓу воените бродови на Иран и Соединетите држави, што беше прв инцидент од ваков вид во последната година, среде напнатост поради неизвесниот ирански нуклеарен договор.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести