21 C
Skopje
вторник, април 27, 2021
spot_img

Продажбата на оружје во САД достигна рекордна бројка

Продажбата на оружје во САД достигна рекордна бројка втора година по ред, по период во кој масовно се пукаше скоро секоја недела, пишува „New York Post“.

Федералното биро за истраги (FBI) прими огромен број барања за проверка на оружје од лиценцирани продавници за продажба на оружје во текот на 2021 година, покажуваат федералните податоци.

FBI провери четири милиони клиенти во јануари, 3,4 милиони во февруари и 4,7 милиони во март, според весникот „New York Post“.

Тоа е зголемување во споредба со минатата година, кога беа направени 2,7 милиони проверки во јануари, 2,8 во февруари и 3,7 милиони во март.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести