15 C
Skopje
вторник, април 27, 2021
spot_img

КОНЕЧНО ОТВОРЕНИ АРХИВИ НА КГБ ЗА ЧЕРНОБИЛ

Советскиот Сојуз знаеше дека нуклеарната централа во Чернобил во денешна Украина е опасна и ја прикриваше вонредната состојба пред експлозијата на реакторот во 1986 година, соопштија украинските власти откривајќи архиви по повод 35-годишнината од катастрофата.

По неуспешните тестирања на четвртиот реактор во нуклеарната централа, во областа на тогашниот Советски сојуз, облаци од радиоактивен материјал од Чернобил се проширија во Европа во најголемата нуклеарна катастрофа во светот.

Архивата покажува дека имало зрачење и во 1982 година, кое потоа било покриено со „мерки за спречување паника и провокативни гласини“, според извештајот на тогашната тајна служба на КГБ, објави во понеделникот украинската тајна служба СБУ.

Тие додаваат дека имало одделни „итни случаи“ во нуклеарната централа и во 1984 година.

Така, „во 1983 година, советското раководство во Москва беше известено дека нуклеарната централа во Чернобил е една од најопасните во Советскиот сојуз поради недостаток на опрема за безбедност“, според СБУ.

Кога еден француски новинар собра примероци вода и почва од областа Чернобил по несреќата во 1987 година, КГБ ги замени овие примероци со други во специјална операција, соопшти СБУ, повикувајќи се на друг извештај исто така изработен од КГБ.

Веднаш по експлозијата, 31 работник и пожарникар беа убиени од акутно зрачење. Илјадници други им подлегнаа на болести како што е рак предизвикан од зрачење, иако вкупниот број на смртни случаи и жртви на долгорочни болести поврзани со зрачење е предмет на расправа.

Во 2006 година, невладината организација Greenpeace процени дека 100.000 луѓе загинале во несреќата.

Нуклеарната централа во Чернобил продолжи да произведува електрична енергија до декември 2000 година, кога нејзиниот последен реактор беше затворен под притисок на Западот.

Владата на денешна Украина предупредува дека советските власти ја спровеле истрагата непрофесионално и ја прикривале вистината. Наредба за евакуација на целата област е издадена дури 36 часа по несреќата.

  • 35-годишницата од трагедијата во Чернобил нè потсетува на тоа како дезинформациите за кои е одговорна државата, како што беше во тоталитаристичкиот советски режим, предизвикаа најголема катастрофа на човештвото предизвикана од човечки постапки, објави Министерството за надворешни работи.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести