21 C
Skopje
понеделник, април 26, 2021
spot_img

Италијанскиот Робинзон Крусо го напушта рајскиот остров по 32 години (ВИДЕО)

Мауро Моранди живее сам на Буделија од 1989 година, но по неколку закани за присилно преселување, тој сега одлучи да си замине.

Италијанскиот Робинсон Крусо, кој живее сам на медитеранскиот остров повеќе од 30 години, конечно попушти под притисок на властите да го напушти островот каде пристигна по несреќа на море и ќе се пресели во мал стан.

81-годишниот Мауро Моранди налета на Будела, остров крај брегот на Сардинија познат по својата розова плажа, во 1989 година, кога му се расипа катамаранот кој пловеше од Јужен Пацифик. Од игра на судбината, Моранди дозна дека управникот на островот се пензионира и реши да го запре патувањето, да го продаде бродот и да го заземе неговото место.

Од тогаш, Моранди, кој живее во поранешно засолниште од Втора светска војна, се сретна со секој камен, дрво и животно на островот.

Моранди рече дека решил да го напушти островот на крајот на месецот, по неколкуте закани од официјалните лица на Националниот парк Ла Мадлена, кој управува со островот од 2016 година, дека ќе го иселат. Ла Медлин сака да го претвори островот во таканаречен центар каде студентите ќе учат за зачувување на животната средина.

„Се откажав од борбата“, рече Моранди. “По 32 години тука, тажен сум што морам да заминам. Тие ми рекоа дека мораат да ми ја поправат куќата и ми се чини дека овојпат се сериозни”, додаде тој. Официјални лица го обвинуваат Моранди дека го изменил бункерот со поглед на заливот без претходно да побара дозвола од властите.

Моранди, кој е по потекло од Модена, сега вели дека ќе се пресели во мал стан во близина на Медлин, најголемиот остров на архипелагот. “Живвеам во предградијата, па ќе одам само на шопинг во градот, а останатото време ќе бидам сам. Животот нема да се промени многу. Јас сепак ќе гледам во морето”, рече тој.

Што се однесува до Буделија, Моранди се надева дека „некој ќе го заштити исто како и тој“.

Со години, Моранди го чуваше островот без никакви проблеми, чистејќи патишта и плажи и учејќи им на излетниците екосистемот на островот. Неговиот бизнис станал загрозен кога банкротирала приватната компанија која го поседувала островот. Плановите за продажба на островот на Мајкл Харт, бизнисмен од Нов Зеланд, во 2013 година пропаднаа по јавните протести и интервенцијата на италијанската влада. Потоа, во 2016 година, судот во Сардинија донесе одлука за враќање на островот под покровителство на државата.

Во 90-тите години на минатиот век, на туристите им беше забрането да одат на розовата плажа во Буделија, од каде што редовно земаа песок, а исто така им беше забрането да пливаат во водите на островот. Тие можат да го посетат островот еден ден и да одат по одредени патеки за тоа.

Во последниве години беа покренати неколку петиции со илјадници потписници за задржување на Моранди на островот, а приврзаниците на Моранди изразија негодување на социјалните мрежи дека чуварот на островот конечно е преместен и ги повика жителите на другите острови Ла Медлин да „ се побуни против оваа неправда “.

„Не можам да го замислам Будели без Мауро“, рече еден корисник на Фејсбук.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести