21 C
Skopje
недела, април 25, 2021
spot_img

Тајни градови полни мистерија (ФОТО)

Постојат градови кои не можат да се најдат на картите. Некои од нив се недостапни, некои се изгубени со векови, а некои кријат опасни мистерии. Кои се најпознатите тајни градови во светот?

Чернобил-2, Украина
Замислете да возите по селски пат во северна Украина и да видите како огромна антена лебди во далечината. Денес, светски познатото „Виножито“, со должина од 700 метри и висина од 150 метри, порано беше локален метален предмет со необичен изглед.

Сместен во близина на несреќната нуклеарна централа Чернобил, огромен антиракетен радар служел во тајна населба позната како Чернобил-2. Радарот некогаш го добил прекарот „Руски клукајдрвец“, поради карактеристичните звуци што ги фаќале предавателите од Запад.

Сепак, нејзината вистинска цел сè уште останува обвиткана во тајност. На советските мапи, тајната населба е прикажана како детски летен камп.

Оук Риџ, Тенеси (САД)
Сместен во тивок, југоисточен дел на земјата, Оук Риџ изгледа како секој мал град во Тенеси.

Освен што е едно од местата одговорно за создавање оружје за масовно уништување. Во далечната 1942 година, додека траеше Втората светска војна, американската влада одлучи да создаде град за развој на атомска бомба.

Таа брзо стигна до земјата во тивка долина, во близина на реката Клинч. Целиот нов град беше изграден таму за потребите на проектот „Менхетен“, строго доверлива нуклеарна програма.

Животот во Оук Риџ беше како животот во кој било друг мал американски град, освен што жителите одеа во фабрики кои произведуваа збогатен ураниум. Оук Риџ официјално не постоеше за пошироката јавност. Сепак, локалното население ја откри и вистинската цел на нивната работа, само откако бомбата „Мало момче“ беше фрлена врз Хирошима во 1945 година. Денес можете да дознаете повеќе за историјата на градот и неговата улога во проектот „Менхетен“, во Историскиот центар Y-12.

Винсдорф, Германија.
Осамена статуа на Ленин стои морничаво среде Винсдорф. Денес, ова е напуштен град полн со трошни згради во кој се слуша само звукот на ветрот, кој завива низ празните ходници. Наречен „Мала Москва“, овој град, на само 20 км од Берлин, беше полн со живот пред неколку децении.

По Втората светска војна, Винсдорф стана најголемиот советски воен камп надвор од комунистичката империја. Рускиот јазик доминираше тука, возовите редовно тргаа кон руската престолнина и градот беше забранет за германското население во Источна Германија. Поради својот мистериозен статус и ограничен пристап, тој беше познат и како „Забранет град“.

Откако беше напуштен од советските трупи во 1994 година, Винсдорф стана град-дух каде времето застана.

Петра, Јордан
Постојат тајни градови изградени од влади, но има и населени места кои се изгубени пред векови, а потоа случајно биле повторно откриени.

Петра е токму такво место. Нејзината приказна има авантуристички дух.
Во 1812 година, еден локален бедуин го одвел швајцарскиот авантурист Јохан Лудвиг Буркхард до мистериозните урнатини на долго изгубената цивилизација на Набатеја. Оттогаш, прекрасната Петра, направена од црвеникав камен, привлекува милиони патници.

Покривајќи површина од скоро 500 квадратни километри, поранешниот главен град на Набатејците е зачудувачки комплекс од тесни премини низ клисури, прекрасни згради, камени скали, гробници и панорамски поглед кој го одзема здивот.

Проектот Ризе, Долна Шлезија, Полска
Не е сè како што изгледа во полската провинција Долна Шлезија. Тука е прекрасниот замок Ксиоњ. Иако самата палата е спектакуларна, вие ќе се згрозите од она што е под него. Замокот е една од точките на „Проектот Риза“. Тоа е тајна нацистичка програма за изградба на мрежа од огромни подземни тунели, со употреба на присилна работа на затвореници и воени затвореници во логорите во локалните планини. Исто така се шпекулираше дека замокот ќе стане место на седиштето на Хитлер.

Вистинската цел на проектот останува непозната до денес, а нацистите ја уништија целата документација на крајот на Втората светска војна. Вкупно има седум подземни згради, кои можат да се пофалат со огромни подземни сали, разни окна, трошни воени објекти и мноштво скриени простории.

Според локалната легенда, нацистичкиот воз полн со злато и скапоцености бил одземен во Вроцлав и тајно бил закопан некаде на локалните планини. Многумина се обидоа да го пронајдат и ископаат, трошејќи огромни суми пари на тоа, но до денес ништо не е пронајдено.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести