21 C
Skopje
недела, април 25, 2021
spot_img

Одлична вест: Новата опција на Windows 10 ќе го продолжи траењето на батеријата на вашиот лаптоп

Microsoft објави новата алатка дизајнирана за програмери што ќе им овозможи да го продолжат траењето на батеријата на лаптопите, но и да спречат прегревање на компјутерот. Тоа е EcoQoS (Quality of Service), што е дел од еколошките напори на компанијата. Оваа алатка беше официјално претставена за време на Денот на планетата Земја (22 април), основана во 1970 година, со цел да ги охрабри организациите да се борат против климатските промени.

Според достапните информации, програмерите ќе можат да вклучуваат EcoQoS, за да се осигурат дека уредите со Windows 10 се поефикасни за енергија, да го продолжат траењето на батеријата и да го намалат бучавата на вентилаторот. Со оглед на тоа што денес повеќе од милијарда уреди го користат овој оперативен систем, и дека компјутерите се користат многу повеќе во последната година отколку порано (поради пандемијата и неможноста да се троши слободно време на други активности), ова може да даде значителен придонес за зачувување на нашите планети.

Microsoft објасни дека поголемиот часовник носи подобри перформанси на компјутерот, но исто така и дека експоненцијално ја зголемува потрошувачката на енергија. Со други зборови, повеќе енергија бара повеќе енергија, така што батериите во лаптопите се испуштаат побрзо, целиот компјутер се загрева повеќе и неговата работа е побучна бидејќи бара (скоро) постојана употреба на ладилници. EcoQoS, кој се појави во Windows 10 Insider Preview Build 21359, објавен на почетокот на овој месец, нуди нова експериментална опција во Windows Task Manager, наречена „Еко режим“. Им овозможува на корисниците да ги „исклучуваат“ процесите. Ако некој процес зафаќа премногу ресурси, корисниците можат да ги „намалат“ и да ослободат ресурси за други апликации.

Опцијата „Еко режим“ се воведува како подмножество Insiders во Dev Channel. Со оваа опција, развивачите ќе осигурат дека апликациите не бараат високи перформанси или мала латентност, кога тоа не е потребно за нивната работа. Затоа EcoQoS е идеален за услуги во позадина, ажурирања на функции, синхронизација, индексирање и слични задачи каде што брзината на завршување на задачите не е клучна. Microsoft тврди на овој начин, потрошувачката на процесорот може да се намали до 90 проценти, а на компјутерот ќе му треба околу половина од процесорската моќ за да ја заврши истата работа, според PCPress.

Сепак, постојат некои ограничувања. EcoQoS нема да биде достапен на сите милијарди компјутери со Windows. Првенствено е насочен кон лаптопите (мобилни процесори) и првично ќе биде достапен за процесорите од 10-та и 11-та генерација на Intel, мобилни процесори од серија AMD Ryzen 5000 и за системите чип-базирани на чипови на Qualcomm за компјутери со Windows 10. Плановите за проширување на оваа одлика на работната површина и другите лаптопи се во фаза на работа, но не е познато кога ќе биде достапна на нив.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести