10 C
Skopje
сабота, април 24, 2021
spot_img

ТАЖНА ВЕСТ: Почина легендарната италијанската пејачка Милва

Италијанска пејачка и актерка Милва, со вистинско име Марија Илва Биолкати, позната по својот силен вокал и бујната црвена коса, почина во Милано по долго боледување на 82-годишна возраст, објавија италијанските медиуми .

„Ла Роса“, како што ја нарекуваа нејзините сограѓани и обожаватели поради нејзината боја на коса, изведе некои од најголемите италијански музички хитови во 1960-тите и 1970-тите.

“Милва беше една од најпознатите изведувачи на италијански песни и шанси, а нејзиниот глас никого не остави рамнодушен и предизвика длабоки емоции кај различните генерации. Оваа голема Италијанка постигна голем успех на меѓународните сцени”, изјави денеска италијанскиот министер за култура Дарио Франческини.

Нејзиниот живот беше обележан со бројни полемики, но талентот беше препознаен во Латинска Америка, Шпанија, Франција – каде ја споредуваа со Едит Пјаф.

Особено ја сакаа и ценеа во Грција, по соработката со Танос Микроцикос. Таа соработуваше со многу меѓународно реномирани уметници, како Вангелис Папатанасиу, Енио Мориконе, Франко Батијат и Џорџо Штрелер.

Родена е во 1939 година во крајбрежниот град Гора како ќерка на шивачка и рибар. Кога нејзиниот татко имал финансиски потешкотии, таа морала рано да започне да заработува за живот. Се преселила во Болоња, се пријавила на натпревар за пеење и се истакнала во пеењето и глумата.

За време на нејзиниот живот, таа снимила десетици албуми и често изведувала во живо, постепено преминувајќи од поп музика во класично пеење.

Кариерата ја започнала со насловната страница на бестселерот на Едит Пјаф, Милорд, а во 1970 година ја освоила третата награда на фестивалот Сан Ремо со песната Il mare nel cassetto, по што настапила уште четиринаесет пати на тој фестивал .

Во 1973 година, во режија на Џорџо Стрехлер, таа ја играла улогата на Џени во операта на Брехт за Три Гроша, а претходно, во 1971 година, го снимила албумот Милва канта Брехт.

Во едно интервју во 2010 година, таа објави крај на својата кариера поради здравствени проблеми. Според „Ла Република“, Милва, заедно со Мина и Орнела Ванони, била една од најголемите италијански пејачки.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести