11 C
Skopje
петок, април 23, 2021
spot_img

Вака изгледа кога огромна суперјахта треба да помине низ тесен холандски канал (ВИДЕО)

Не може секој ден да се види огромна суперјахта како поминува низ тесните холандски канали, а тоа е токму сцената што ја снимил фотографот Том ван Осанен.

Станува збор за јахта „Project 817“ од 94 метри, направена во холандското бродоградилиште „Feadship“, и транспортирана од фабриката на островот Каг до Ротердам.

Таа е една од најголемите јахти во 2021 година, влечена со тегначи низ канали. Поминала покрај куќи и цркви, а минувачите ја гледале.

Осанен тврди дека четири до шест јахти поминуваат низ каналот секоја година на пат кон тестирање на море.

„ Project 817“ најверојатно ќе се вика „Viva“ кога конечно официјално ќе исплови.
Да се ​​помине низ каналите не беше лесно затоа што некои од нив се само малку пошироки од неа.

  • Јахтата е дизајнирана да може да поминува за да не може да биде поширока и подолга дури и за неколку сантиметри. Дизајнот беше искористен максимално со оглед на ограничувањата што ги поставуваа мостовите и водните канали, открил фотографот.
  • Ова е неверојатна операција која многумина сакаат да ја следат, рече тој.
    Патувањето на јахтата зависи од повеќе фактори, вклучувајќи распоред на ветер и мост, така што може да се испорача за два до четири дена. Новата јахта патуваше околу четири дена до својата дестинација.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести