16 C
Skopje
четврток, април 22, 2021
spot_img

Чешка и даде рок на Русија до денес напладне да дозволи враќање на 20 чешки дипломати

Чешка и даде рок на Русија до денес напладне да дозволи враќање на 20 чешки дипломати што ги протера како одговор на протерувањето на 18 руски агенти на ГРУ од амбасадата во Прага во саботата, во спротивно ќе ја намали големата руска амбасада во Чешка на пет дипломати, колку што останаа Чеси во Москва.

  • Му реков на рускиот амбасадор дека Руската Федерација има рок до 12 часот во четврток да ги прими сите протерани дипломати назад во Москва. Ако не го стори тоа, ќе одлучам да го намалам бројот на руски дипломати во Прага за да одговараат на моменталната состојба на амбасадата на Чешка во Москва, изјави пред новинарите новиот министер за надворешни работи на Чешка, Јакуб Кулханек.

Рускиот амбасадор беше поканет на состанок во чешкото Министерство за надворешни работи и за да може Кулханек да протестира против несоодветната реакција на Русија кога, како одговор на протерувањето на неговите 18 дипломати во саботата, имаа 48 часа да ја напуштат земјата, бидејќи на 20 чешки дипломати им беше даден рок од 25 часа да ја напуштат Русија.

  • Со оглед на разликата во големината на амбасадите, протерувањето на 18 руски агенти нема да го загрози функционирањето на руската амбасада во Прага, додека реакцијата на руската страна беше несоодветна и ја парализираше работата на нашата амбасада во Москва, рече Кулханек .

Веќе влошените односи на Русија и Чешка влегоа во фаза на вистинска дипломатска војна, бидејќи Чешката Република во саботата рече дека има докази за основано сомнение дека двајца агенти на руската служба ГРУ, истите оние осомничени за обид да го отрујат поранешниот руски агент Сергеј Скрипал, беа вклучени во експлозии на магацини замуниција во Врбјетице во јужна Бохемија на 16 октомври и 3 декември 2014 година, при што загинаа две лица.

  • Сите знаете што се случи и ние реагиравме како суверена земја, потсети денес новиот шеф на чешката дипломатија дека Чешка одлучила да протера 18 руски дипломати заради аферата Врбјетица, но само оние за кои има веродостојни информации дека тие се агенти на руските GRU и SVR.

Кулханек денеска разговараше со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, а во четврток детално ќе ги информира амбасадорите на земјите-членки на НАТО за аферата Врбјетица, бидејќи Чешка бара солидарност од НАТО и Европската унија и очекува тоа да го изразат со протерување на руски дипломати од нивните земји.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести