16 C
Skopje
четврток, април 22, 2021
spot_img

Норвешка ќе им позајми 216 000 дози на вакцината „AstraZeneса“ против коронавирусот на Шведска и Исланд

Норвешка ќе им позајми 216 000 дози на вакцината „AstraZeneса“ против коронавирусот на Шведска и Исланд, соопшти денеска Министерството за здравство на таа земја.

Норвешка ја прекина употребата на тие вакцини на 11 март, откако мал број млади вакцинирани беа хоспитализирани поради згрутчување на крвта, крварење и слаб број на тромбоцити, од кои некои подоцна починаа, објави Ројтерс

Шведска и Исланд ќе можат да добиваат дози од оваа вакцина од Норвешка сè додека е прекината употребата на AstraZeneca во таа земја, според Ројтерс.

  • Ќе ги вратиме тие позајмени дози веднаш штом ќе ги побараме, рече норвешкиот министер за здравство Бент Хоје во изјавата.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести