9 C
Skopje
среда, април 21, 2021
spot_img

Фестивалот EXIT 2021 ќе биде симбол на победата над пандемијата! (ВИДЕО)

Откако градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ изјави дека фестивалот EXIT може да се одржи ова лето, веста одекна како сензација во светските музички кругови. Многу странски медиуми ги пренесуваат неговите зборови дека „одржувањето на EXIT ќе биде симбол на победата на Србија над пандемијата“ и дека „ EXIT е од големо значење за туризмот и промоцијата на земјата“. Оваа долго очекувана вест е клучна потврда дека големата прослава на 20-годишнината од фестивалот EXIT ќе се одржи според планот – од 8 до 11 јули на тврдината Петроварадин, со учество на некои од водечките светски starsвезди како на пр. David Guetta, DJ Snake, Tyga, Eric Prydz b2b Four Tet, Paul Kalkbrenner, Nina Kraviz, Boris Brejcha, Sheck Wes, Solomun, Paul van Dyk, Sepultura, Metronomy, Honey Dijon и многу други.

Како што објасни градоначалникот Вучевиќ, влезот на фестивалот ќе биде можен за сите што биле вакцинирани и за сите што преживеале вирус на корона. На сите други посетители од земјата и светот ќе им биде овозможен брз тест за антиген по многу поволни цени, во специјално организирана зона во непосредна близина на портите на фестивалот. Сите детали во врска со влегувањето на фестивалот ќе бидат објавени на време на официјалната веб-страница на EXIT во согласност со идните тековни мерки пропишани од Владата на Република Србија.

  • Ние сме исклучително возбудени од оваа вест и можноста да прославиме две децении на фестивалот со публиката од целиот свет на нашата омилена тврдина, за да го прославиме животот! Имајќи ги предвид сите тешкотии на кои бевме изложени претходната година, веќе чувствуваме дека голема експлозија на позитивна енергија ќе отвори целосно нови димензии на фестивалското искуство и ќе го одбележи годинашниот EXIT како еден од најпознатите. Сепак, мора да останеме одговорни во наредните месеци и да ги поканиме сите што имаат можност да се вакцинираат што е можно поскоро, бидејќи здравјето и безбедноста на сите посетители, изведувачи и членови на тимот се наш приоритет, рече Душан Ковачевиќ, основач и директор на фестивалот EXIT.

Читај Следно

10,350FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести