spot_img
18.8 C
Skopje
среда, октомври 5, 2022
spot_img

СРБИЈА БЛИСКУ ДО ВРАЌАЊЕ НА ЖИВОТОТ ВО НОРМАЛА

Ако успееме да вакцинираме повеќе од четири милиони граѓани во следните неколку месеци, тогаш нивото на колективен имунитет ќе биде доволно за да се вратиме во нормален живот, изјави српскиот виролог и микробиолог на Ветеринарниот институт во Краљево, Миланко Шеклер за РТС.

Според него, причината поради која младите се помалку вакцинирани е пораката што им е испраќана во последната година – дека се помалку загрозени.

Ова создаде верување дека се издржливи и дека ова не нивна тема. Сепак, сега и помладите луѓе се разболуваат и имаат посериозна клиничка слика и затоа е потребно да им се испрати порака дека треба да размислат за заштита – рече Шеклер

Кога станува збор за антителата, Шеклер вели дека е најнеблагодарно да се зборува за нивото на антитела.

– Фактот што е утврдено дека ги имаме е добро за нас, но не е гаранција дека сме заштитени. Ако нашето тело е исцрпено од болеста, сè уште сме изложени. Квалитетот на антителата по болеста не е ист – објасни тој

Истражувањето што е направено за влијанието на вакцините во Крагуевац е многу важно, а заклучокот е дека сите вакцини што се користат во Србија ефикасно штитат.

– Некои вакцини создаваат заштита побрзо, а некои побавно, поради што оние кои примиле една од вакцините кои произведуваат антитела побавно се заразуваат, а доколку сте изложени на вирусот, ризикувате да се заразите. Морам да напоменам дека и покрај тоа што имате брзина со „Фајзер“ и „Спутник“, има почести несакани ефекти, додека кај „Синофарм“ тие се скоро непостоечки, така што сè има свои предности и недостатоци – вели Шеклер.

Кога станува збор за вакцината Астра-Зенека, Шеклер вели дека е интересно што земјите сопственици на вакцината, Велика Британија и Шведска, како и Финска, Словенија и други земји, продолжуваат да вакцинираат.

– Податоците во нашата земја покажуваат дека немало никакви ситуации, поточно појава на тромбоза, а таа врска не е докажана никаде во светот, така што сè уште сме во доменот на инсуфициенција. Многу е лошо кога се мешаат политиките или нечии интереси, затоа што тогаш не зборуваме за научни факти – смета Шеклер.

Во однос на враќањето во нормала тој рече дека кога Србија ќе се приближи до 4 милиони вакцинирани и нема да има повеќе од 100 случаи на ден тогаш ќе се размислува  за враќање во нормала.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести