18 C
Skopje
среда, април 21, 2021
spot_img

Еве што значи масовна вакцинација, во Изреал е дозволен концерт со 50.000 посетители

Израелското Министерство за здравство денес објави дека, доколку стапката на инфекција со корона вирусот остане ниска, тоа ќе овозможи концерти до 50 000 посетители ова лето, што ќе бидат достапни „зелените пасоши“ со кои се докажува дека тие се вакцинирани.

Претходно владата одобри собир до 10 000 луѓе, но во вторникот повторно воведе дополнителни мерки, со што е невозможно повеќе луѓе да присуствуваат на културни, спортски и настани за деца.

После многу силниот трет бран на пандемијата, ситуацијата во Израел започна да се подобрува многу брзо по брзото спроведување на процесот на вакцинација.

Досега повеќе од половина од граѓаните се целосно вакцинирани што го намали бројот на нови случаи.

Во Израел, обврската за носење маски надвор беше укината во неделата, а вакцинирањето на деца на возраст од 12 до 15 години треба да започне следниот месец.

Не ја сакаат АстраЗенека

Израел повеќе не ја сака вакцината „АстраЗенека“ против „КОВИД-19“ и сега анализира со таа компанија дали може да ја пренасочи нарачаната голема пратка на друго место, изјави израелскиот координатор за пандемијата Нахман Еш

„Се обидуваме да го најдеме најдоброто решение. На крајот на краиштата, не сакаме вакцините да дојдат тука и мора да ги фрлиме во ѓубре”, рече Еш.

Еш рече дека со обезбедените резерви до 2022 година, на Израел повеќе не му требаат 10-те милиони дози што ги договорил со компанијата.

Многу европски земји продолжија да ја користат вакцината, откако Европската агенција за лекови соопшти дека нејзините придобивки ги надминуваат ризиците, како што е можното формирање на згрутчување на крвта.

Читај Следно

10,350FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести