13 C
Skopje
вторник, април 20, 2021
spot_img

766 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 31 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.171 тестирања, а регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 252, Битола – 80, Куманово – 64, Прилеп – 41, Велес – 36, Струмица – 33, Штип – 28, Тетово – 27, Гостивар, Кавадарци и Охрид – по 26, Кочани – 23, Кичево и Гевгелија – по 13, Струга – 12, Свети Николе и Радовиш – по 10, Крива Паланка и Виница – по 6, Неготино – 5, Валандово, Богданци, Крушево и Демир Хисар – по 4, Берово – 3, Ресен, Делчево и Пехчево – по 2, Дебар, Кратово, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.Регистрирани се 1.118 оздравени пациенти од: Скопје – 519, Битола – 101, Куманово – 87, Прилеп – 65, Велес – 54, Струмица – 48, Тетово – 43, Гевгелија – 30, Кичево – 26, Штип – 24, Кочани – 21, Дебар – 15, Гостивар – 14, Свети Николе и Виница – по 9, Ресен и Радовиш – по 8, Берово – 7, Дојран – 6, Пробиштип, Богданци, Демир Хисар и Кратово – по 4, Македонски Брод – 3, Валандово – 2, Охрид, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 8 од Скопје (70г, 71г , 76г, 76г, 78г, 79г, 80г, 80г), 4 починати лица од Битола (58г, 64г, 79г и 84г), 3 од Куманово (48г, 74г и 68г), по 2 лица од Гевгелија (68г и 73г), Кавадарци (69г и 80г) и Кочани (71г и 73г) и по едно лице од Велес (76г), Струга (74г), Гостивар (61г), Дебар (78г), Кичево (66г), Охрид (71г), Прилеп (81г), Струмица (59г), Тетово (61г) и Штип (66г). Од починатите пациенти, едно лице е починато во домашни услови, а останатите 30 лица во болнички услови.

Направени се 3.171 тест преку: ИЈЗ-566, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-85, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-4, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–0, МАНУ-136, Жан Митрев (Филип Втори)-123, Авицена-171, Биотек-264, Систина-236, лабораторија Лаор-149, Синлаб – 44, Ремедика-53, Плодност – 58, Генеа – 3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.196.Досега во земјата се направени вкупно 695.267 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.995, бројката на оздравени пациенти е 124.828, на починати е 4.509, а бројот на активни случаи изнесува 18.658.Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)Скопје 65667, активни 8401Куманово 8130, активни 1183Прилеп 7951, активни 910Тетово 6945, активни 655Битола 5812, активни 1211Велес 5242, активни 679Гостивар 5020, активни 458Кавадарци 5019, активни 512Штип 4770, активни 457Охрид 4735, активни 870Струмица 3816, активни 533Струга 2879, активни 258Кочани 2605, активни 294Кичево 2362, активни 284Гевгелија 2131, активни 320Неготино 2118, активни 245Свети Николе 1443, активни 148Крива Паланка 1184, активни 90Ресен 1170, активни 212Радовиш 1049, активни 131Берово 970, активни 61Делчево 932, активни 98Дебар 911, активни 54Пробиштип 753, активни 38Виница 748, активни 106Валандово 637, активни 91Богданци 473, активни 73Крушево 461, активни 103Демир Капија 392, активни 38Демир Хисар 362, активни 57Кратово 351, активни 15Македонски Брод 348, активни 30Пехчево 252, активни 17Македонска Каменица 225, активни 12Дојран 132, активни 14

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести