9 C
Skopje
вторник, април 20, 2021
spot_img

СЗО одлучи дали вакцините ќе бидат услов за патување

Комитетот за вонредни состојби на СЗО денес објави дека издал препорака до земјите-членки да не бараат сертификати за вакцинација за меѓународно патување.

Документот препорачува доказ за вакцинација да не биде поставен како услов за влез во странска земја, имајќи ги предвид недоволните докази за влијанието на вакцинацијата врз намалувањето на ширењето на коронавирусот и одржувањето на состојбата на нееднаква глобална дистрибуција на вакцините, пренесува Ројтерс.

  • Од земјите-членки се очекува да потврдат дека барањето докази за вакцинација потенцијално ќе ги продлабочи нееднаквостите и ќе промовира кршење на правото на слобода на движење, се вели во соопштението.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести