13 C
Skopje
вторник, април 20, 2021
spot_img

Се оженил четири пати и се развел трипати за нешто повеќе од еден месец, поточно 37 дена, а со тоа добил вкупно 32 неработни денови

Тајванците излегоа со генијален начин да добијат подолг платен одмор. Се оженил четири пати и се развел трипати за нешто повеќе од еден месец, поточно 37 дена, а со тоа добил вкупно 32 неработни денови кои му биле платени соодветно.

Според законот на Тајван, лицето кое ќе се омажи има право на осум дена одмор, па така осмиот ден по венчавката се разведува и следниот ден се жени повторно со истата жена и „заработува“ уште осум дена неактивност.

Тој се разведе од неа уште еднаш, и се ожени двапати за да може да биде на одмор повеќе од еден месец.

Сепак, не заврши сè како што очекуваше.

После првите осум дена, неговиот работодавач, банката каде што работел на шалтерот, не сакал да му даде нов одмор, за кој Тајванците сметале дека има право, па ја тужел банката.

На крајот, банката мораше да му исплати надомест затоа што тој не го прекршил законот, туку го користел само неморално, тврди судот.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести