13 C
Skopje
вторник, април 20, 2021
spot_img

ИСТОРИЈА! Научниците од Земјата полетаа вселенско летало на Марс (ВИДЕО)

Авионската лабораторија на американската вселенска агенција НАСА објави нова слика на хеликоптерот „Ingenuity“, кој вчера го имаше првиот контролиран лет на друга планета во историјата на човештвото.

Хеликоптерот се искачи три метри над површината на Марс за 39 секунди.
На видеото се гледа како леталото се крева и лебди во место, по што полека се враќа на површината.

Истражувач на проектот „Perseverans“ (роверот на Марс), Џастин Меки, рече дека видеото е снимено со 34 милиметри фокусна должина со 6,7 слики (рамки) во секунда, а низата има околу 1.400 слики, објави Theverge.com.

Целосната верзија на зумирање од 110 мм ќе биде достапна за неколку дена, заедно со фотографии од 13 мегапикселната камерата од „Ingenuity“. Веќе е испратена црно-бела фотографија од неговата сенка.

Летот досега се одложуваше неколку пати поради технички проблеми. Инженерите на НАСА се воодушевени од успешниот прв лет во вонземски свет.

За разлика од роверот „Perseverans“, „Ingenuity“ нема да биде вклучено во специфични експерименти или истражувања на црвената планета, но се планираат уште неколку тест летови во наредните недели.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести