13 C
Skopje
вторник, април 20, 2021
spot_img

Властите на Прага бараат Русија да ја премести амбасадата

Властите на Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што го зафаќа во моментов, изјави шефот на тој округ Прага, Јан Чизински.

Површината од пет илјади квадратни метри беше дел од паркот Стромовка пред 1968 година.

  • Градскиот совет на Прага ја повика републичката влада да започне преговори за просторот што моментално го окупира руската амбасада да ѝ биде вратен на државата, како што беше пред инвазијата на силите на Варшавскиот пакт во 1968 година, објави Чизински на својот Twitter сметка, известува TAS S.

Чешките медиуми објавија дека градските власти планираат да засадат дрвја и цвеќиња во таа област и да ги претворат во парк како што беше на таа локација пред август 1968 година.

Денес 18 вработени во руската амбасада се вратија во Русија, што чешките власти ги прогласија за непожелни, изјави за Тас портпаролката на руската амбасада во Чешка, Марија Семенова.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести