7 C
Skopje
понеделник, април 19, 2021
spot_img

Почина најстарата американка на 116 години

Почина најстарата Американка, Хестер Форд, која имаше 116 години, оставајќи зад себе многу потомци, меѓу кои околу 100 правнуци, соопшти денес нејзиното семејство.

Иако постоеше сомнеж дали е родена во 1904 или 1905 година, Хестер Форд беше прогласена за најстара Американка во 2019 година.

Афроамериканката Хестер е родена во Јужна Каролина и порасна на фарма каде што берела памук и работела на нивите. Подоцна работела и како дадилка.

Родила 12 деца и има 48 внуци и околу 100 правнуци и правнуци.

Хестер остана вдовица во 1963 година, пред повеќе од половина век.
Најстарата жена на светот е Јапонката Кејн Танака, која има 118 години.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести