13 C
Skopje
недела, април 18, 2021
spot_img

САД И КИНА ЗАЕДНО ЌЕ СЕ БОРАТ ПРОТИВ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

Кина и Соединетите држави се согласија дека планот за посилна борба против климатските промени треба да биде претставен пред новата рунда меѓународни преговори на крајот на годината, објавија двете земји во заедничкото соопштение денес, објави Ројтерс.

Заедничката изјава се појави по состанокот во Шангај меѓу кинескиот пратеник за клима Си Џенхуа и неговиот колега од САД, Џон Кери, што се одржа во четвртокот и петокот, објави кинеското Министерство за животна средина.

Кина и САД исто така се согласија да разговараат за намалување на штетните гасови, а договорот вклучува подобро складирање на енергија, јаглен и водород.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести