7 C
Skopje
недела, април 18, 2021
spot_img

Мишел Барние: Франција може да го следи примерот на Велика Британија и да ја напушти ЕУ

Поранешниот главен преговарач на Европската унија за „Брегзит“, Мишел Барние навести дека Франција може да го следи примерот на Велика Британија и да ја напушти ЕУ.

Говорејќи на конференцијата за иднината на блокот во Ла Туке во петокот, 60-годишниот француски политичар се осврна на „социјалните немири и гнев“ во Франција поради неконтролираната имиграција, како и на „бирократијата и комплексноста“ на ЕУ.

  • Треба да научиме неколку лекции од Брегзит за нас самите. Сега е доцна за Велика Британија, но не и за нас. Можеме да најдеме, не само во Велика Британија, туку и во Франција, во северните и источните региони, граѓани кои сакаат да ја напуштат ЕУ, рече Барние.

Поранешниот преговарач на ЕУ верува дека е одговорност на ЕУ да разбере „зошто британците си заминаа“ и дека е важно за Брисел „да го слуша гневот изразен во Велика Британија и да ги направи промените неопходни за подобро разбирање“ и „да ги увери граѓани кои остануваат во ЕУ.

Забелешките уследија по последната анкета спроведена од француската IFOP, која покажа дека Марин Ле Пен ќе го победи Емануел Макрон со два проценти во првиот круг на претседателските избори во Франција во 2022 година.

Макрон за ВВС во 2018 година изјави дека францускиот народ најверојатно ќе гласа за напуштање на ЕУ доколку се одржи референдум сличен на британскиот.

Тој рече дека „секогаш ризикувате кога имате ваков британски референдум, на кој гласате„ за “или„ против “во многу комплициран аспект“, додавајќи дека тој не би се обложувал на резултатот од референдумот, бидејќи контекстот во Велика Британија и Франција „е многу поразличен“.

Макрон исто така јасно стави до знаење дека ќе го поздрави хипотетичкото враќање на Велика Британија во ЕУ, наведувајќи дека ја почитува одлуката на британските граѓани, но и дека жали за резултатите од референдумот.

Договор за Брегзит
Велика Британија ја напушти ЕУ на 31 јануари 2020 година, предизвикувајќи 11-месечен преоден рок во кој Лондон и Брисел склучија низа договори, вклучително и договор за слободна трговија.

Договорот, склучен на 24 декември, дојде по неколкумесечни тешки преговори кои „пробија“ на многу тешки теми, како што се риболов, социјални, трудови и еколошки прашања.

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, го оцени договорот како „важен договор“ што ќе и овозможи на Велика Британија „да преземе контрола“ над сопствената судбина.

Повеќе од два месеци по разводот, двете страни во неколку наврати се судрија околу прашања како што е т.н. протокол во Северна Ирска, кој се обидува да избегне воспоставување на силна граница со Ирска, царински и ветеринарни прописи и вакцинацијата против COVID-19.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести