6 C
Skopje
сабота, април 17, 2021
spot_img

ПОГРЕБАН ПРИНЦОТ ФИЛИП: Присутен беше и принцот Хари (видео)

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, која почина минатата недела на 100-годишна возраст, е погребан денес по панихидата во капелата Свети Џорџ во замокот Виндзор.

Land Rover-от со телото на принцот Филип се упати кон капелата.

Претставници на главните организации во вооружените сили ќе одат покрај Rover-от .
Припадниците на вооружените сили, стационирани на тревникот, ја спуштија главата за почит.

Оркестарот ја свири „Ерусалим“.

Откако пристигна воениот персонал со оркестарот, музиката запре.
Гостите полека излегуваат од замокот и го чекаат моментот кога Land Rover-от со телото на принцот Филип ќе се упати кон капелата.

Војводата од Единбург започна да дизајнира сопствен погребен автомобил во соработка со производителот на Land Rover во 2003 година, кога наполни 82 години.
Архиепископот од Кантербери Џастин Велби е во капелата.

Неговото збогување ќе биде делумно необично бидејќи ограничувањата на епидемиолошките мерки принудија церемонијата да се „намали“.

Правилата на пандемијата во Велика Британија значеа дека погребот ќе биде помал, со прилагодувања што вклучуваа ограничување од 30 гости на црковната служба. Кралицата и избраните членови на семејството ќе носат маски и ќе седат оддалечени два метра.

Припадниците на вооружените сили се редеа на позицијата пред погребот на војводата од Единбург.

Претставници на вооружените сили низ целиот Комонвелт исто така маршираа да ги заземат своите места.

Бројот на воен персонал во службата е намален поради ограничувањата на коронавирусите – сепак вкупно 730 лица.

Принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон, војводата и војвотката од Кембриџ, исто така пристигнаа во Виндзор, каде ќе се одржи погребот, на кој ќе има 30 гости.
Пристигна и најстариот син на принцот Филип, принцот Чарлс.
Пристигна и принцот Хари.

Пред церемонијата, ковчегот на Филип беше преместен од приватна капела во замокот Виндзор во Внатрешната сала на замокот, каде што ќе се моли.

Церемонијата ќе биде богата со симболика и ќе ги потсетува луѓето на животот на Филип во служба на кралското семејство и нацијата. Гренадирската гарда, вековен полк на британската армија, во кој војводата од Единбург служеше како полковник повеќе од четири децении, ќе го постави неговиот ковчег на мртовечка кола што принцот помогна да се дизајнира. Возилото, модифициран Land Rover Defender, ќе ја води малата поворка кон капелата Свети Џорџ исто така на теренот на замокот Виндзор.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести