11 C
Skopje
петок, април 16, 2021
spot_img

МЕРКЕЛ, МАКРОН И ЗЕЛЕНСКИ СО ПОВИК ДО РУСИЈА: Повлечете ја војската!

Лидерите на Германија, Франција и Украина ја повикаа Русија денес да ги повлече дополнителните воени сили што ги распореди во близина на украинската граница, како и од Крим.

Ангела Меркел, Емануел Макрон и Володимир Зеленски зборуваа на видео конференција и изразија загриженост за акумулацијата на руската армија, беше објавено од Берлин.

  • Тие повикаа на повлекување на руските сили со цел да се постигне деескалација, се вели во соопштението.

Украинскиот претседател рече дека е подготвен да учествува во четиристрани разговори во кои ќе учествува и рускиот претседател Владимир Путин, со цел да се смири напнатоста.

Зеленски рече дека смета дека се можни мировни разговори и дека посебна средба меѓу американскиот и рускиот претседател Џо Бајден и Владимир Путин може да помогне во решавање на некои прашања, пренесува Ројтерс.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести