10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Нови симптоми од Ковид-19 ги збунуваат научниците! – Еве за што станува збор..

Инфекцијата со вирусот САРС-Ков-2 предизвикува бројни симптоми, а научниците од ден на ден испитуваат колку е широк нивниот спектар.

Кога вирусот корона влегува во телото, заболеното лице има три главни симптоми – висока температура, континуирана кашлица и губење или промена на сетилото за мирис или вкус. Научниците учат за нови симптоми секој ден, а еден од оние што го привлекува нивното внимание е губење на слухот, за кое се изјасниле дури 15 проценти од Британците кои имале ковид-19.

Дали вирусот корона може да предизвика губење на слухот или тинитус?

Истражувачите од Универзитетот во Манчестер и Центарот за биомедицински истражувања во Манчестер сугерираат дека губењето на слухот може да биде симптом на вирусот корона. Имено, скоро осум проценти од пациентите доживеале губење на слухот додека биле заразени.

Пол Џексон, раководител на аудиологија на оптичарите и аудиолозите во Бејфилдс, откри какви предупредувачки знаци треба да внимавате.

Се смета дека вирусот корона предизвикува проблеми со слухот и вестибуларниот систем, кои вклучуваат делови од внатрешното уво и мозокот кои играат улога во рамнотежата и движењето на очите.

„Иако проблемите со слухот се ретки како симптом на ковид-19, новото истражување сугерира дека тие треба да се сметаат како еден од симптомите“, рече Џексон.

Научниците проценуваат дека осум од 100 лица заразени со корона вирус ќе доживеат губење на слухот, додека 14 од секои 100 ќе страдаат од тинитус. Тинитусот може да звучи како likeвонење, зуење, пулсирање или друга сензација на едното или на двете уши или во главата, а исто така може да предизвика губење на слухот.

Студијата открила дека некои луѓе кои имале ковид-19 ги ​​пријавиле овие симптоми, додека други велат дека симптомите се намалиле по одредено време.

„Кога толку многу луѓе добиваат ковид-19, тоа е еднакво на илјадници луѓе кои би можеле да имаат губење на слухот поради тоа“, рече Џексон.

Ако губењето на слухот се препознае како симптом на коронавирус, тоа може да доведе до повеќе луѓе да бидат тестирани и да спречат ширење на вирусот.

Врската помеѓу коронавирусот и губење на слухот или тинитусот е неизвесна, но истражувачите работат на откривање на тоа.

– Нема јасен одговор зошто се случува ова; истражувањето ќе продолжи да открива зошто ковид-19 влијае на слухот и дали ефектите се привремени или трајни, предложи Џексон.

Општи индикации дека вашиот слух е влошен се ненадејна потреба за засилен ТВ-звук или потреба другите да зборуваат погласно за да ги слушнат.

Тинитус е малку поинаков – едно лице чувствува звук во ушите или главата кога нема надворешен фактор. За многумина тоа е силен звук на ѕвонење или свиркање, но може да варира во фреквенцијата. Ако, алтернативно, слушате постојано, тивко потпевнување во ушите, слично на работата на моторот на автомобилот, ова исто така укажува на тинитус.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести