10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ТРАЈНИ ПОСЛЕДИЦИ ОД КОВИД-19: Секој трет заболен губи коса, оштетени бубрези…

Инфекцијата со вирусот САРС-Ков-2 може да предизвика срцев удар, предупредуваат кардиолозите

Последиците од инфекцијата со вирусот корона ги чувствуваат повеќе од 50 проценти од оние кои имале ковид-19, а лекарите забележуваат дека пост-ковидниот синдром предизвикува се повеќе нови компликации и бараат понатамошно лекување.

Се повеќе пост-ковид пациенти кои се жалат на болка во градите, отежнато дишење и сува кашлица доаѓаат на клиниките, но ова се само некои од проблемите.

Секое трето лице со тешко заболување ја губи косата, а штотуку е завршено големото истражување на д-р Ирзало Хаџибеговиќ од болницата Дубрава за тоа во која мерка Короната досега предизвикувала срцев удар.

– Короната влијае на сè, од бубрезите, срцето, црниот дроб, нарушувања на црниот дроб, несоница, заборавеност, оштетување на слухот – велат докторите.

– На кратко, сè. Короната влијае на секој дел од телото. Исклучително често, од 30 до 60 проценти, гледаме опаѓање на косата кај пациенти. Во дневните болници, тоа е приближно една третина од пациентите, но треба да се каже дека тие се оние кои имале болничко лекување, што значи потешка форма на болеста.

Третиот бран на вирусот коронавирус особено ги погоди помладите луѓе, кои на овој бран завршија на аспиратор побрзо отколку што беше досега.

– Нивната здравствена состојба брзо се влошува и имаат голема потреба од респиратор, се опоравуваат побрзо доколку преживеат. Како пациент, ова ги изненади сите, нè изненади и на почетокот, а сега се справуваме со тоа – велат медицинските лица.

– Една четвртина од пациентите кои ги лекувавме добија срцев удар додека лекувавме тешка форма на ковид-19. Она што не го откривме е дека единствената причина е „Ковид-19“, од типот дека некој има мазни крвни садови, потоа „Ковид-19“, па срцев удар. Можеби само еден, но сите други имале заболени крвни садови.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести