14 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ВМРО-ДПМНЕ: Снемува вакцини, а најавените од Филипче никако да стигнат

Соопштение до јавноста од ВМРО-ДПМНЕ, реакција на изјавата на Венко Филипче

Снемува вакцини, а најавените од Филипче и Заев никако да стигнат. Се трошат и последните донирани вакцини, кои ги доби нашата држава, а со тоа се заканува опасност процесот на вакцинација да запре.

Заев и Филипче најавуваа милионски количини на вакцино, а до сега стигнаа само 3000, се друго е донација.

Што планира Филипче и како ќе се спроведува вакцинацијата. Државата не може да биде зависна само од донации.

Неспособноста да се набават вакцини е причина и за големиот број на заразени и умрени.

Имаме над 1700 починати од јануари до сега и тие сите пдат на совеста на Заев и Филипче кои не набавија вакцини.

Полицискиот час е исто така резултат на неспособноста да се набават вакцини. Македонија страда заради неспособноста на Заев и Филипче.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести