8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Тедрос Адана Гебрејесус: Проблемот со пандемијата на коронарниот вирус сè уште не е решен

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адана Гебрејесус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на коронарниот вирус сè уште не е решен, но дека може да се стави под контрола за неколку месеци со докажани мерки во заштитата на јавното здравство.

Ројтерс пренесува дека Тедрос на денешната прес-конференција изјавил дека СЗО со нетрпение очекува општествата и економиите повторно да се отворат и патувањето и трговијата да продолжат непречено, но дека болничките единици за интензивна нега во многу земји во моментов се преплавени, а луѓето умираат и е целосно можно да се избегне тоа.

  • Пандемијата COVID-19 е далеку од завршена, но имаме многу причини за оптимизам. Падот на бројот на нови инфекции и смртни случаи во текот на првите два месеци од годинава покажува дека овој вирус и неговите мутации можат да бидат запрени – нагласи директорот на СЗО.

Тедрос исто така рече дека зголемениот пренос на оваа инфекција најмногу се должи на конфузија и недоследност во спроведувањето на мерките за заштита на јавното здравје.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести