14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

НОВА МУТАЦИЈА НА КОВИД ОТКРИЕНА ВО АВСТРИЈА

На исток од австриската провинција Тирол, откривањето на нов вид на коронавирус во моментов ги загрижува надлежните здравствени власти.

Според јавниот сервис ORF, на територијата на општина Лиенц е забележана целосно нова мутација.

Вирусологот Гернот Валдер предупредува дека новиот вид има потенцијал да ја заобиколи заштитата што ја дава вакцината.

Имено, некои пациенти се веќе вакцинирани, а сега, како што вели, треба да се утврди дали вакцините работат или се работи за луѓе кои немале „среќа“.

  • Можеби тоа не е голем проблем и можеби ќе стане уште поголем проблем. Сè уште не го знаеме тоа. Мораме детално да ја анализираме новата мутација, рече Валдер.

Тој посочува дека нема причина за паника, бидејќи е вообичаено вирусот да мутира.
За австрискиот научник е нејасно дали станува збор за мутација на британскиот вид или за сосема нов вид со слични карактеристики.

Патем, општината Лиенц веќе подолго време е во фокусот на вирусот корона, што им дава грижа на австриските власти.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести