7 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ЌЕ СЕ СТАВИ ЛИ КРАЈ НА РАСКОЛОТ ВО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО!? – Ова е идеална можност..

Џон Мејџор смета дека заедничката тага за смртта на принцот Филип може да биде идеална можност да се решат расправиите во кралското семејство.

Заедничката тага за смртта на војводата од Единбург е „идеална можност“ да се стави крај на сите расколи во Кралското семејство, изјави поранешниот британски премиер сер Џон Мејџор.

Сер Џон, кој беше еден вид застапник на принцовите Вилијам и Хари по смртта на нивната мајка, принцезата Дајана, рече дека се надева оти тоа ќе стави крај на каква било „тензија“ меѓу двајцата.

Тој исто така рече дека на кралицата треба да ѝ се даде време да се справи со смртта на нејзиниот сопруг.

Принцовите Вилијам и Хари ќе бидат на погребот на нивниот дедо во сабота на 17 април.

Принцот Филип почина во петокот, на 9 април, на 99-годишна возраст.

Коментарите на поранешниот британски премиер следеа откако кардиналот Винсент Николс, поглаварот на Католичката црква во Англија и Велс, сугерираше дека собирањето на погребот на принцот Филип ќе помогне во лекувањето на сите тензии.

Принцот Хари, кој има титула војвода од Сасекс, ќе дојде од САД на погребот без неговата сопруга Меган Маркл, која е бремена и по наредба на лекар мора да остане дома во Калифорнија.

Принцот Чарлс, синот на принцот Филип и членовите на кралското семејство ќе бидат покрај ковчегот пред погребот во замокот Виндзор.

Мејџор, кој беше назначен за специјален чувар на принцовите по смртта на нивната мајка Дијана во 1997 година, за ВВС изјави: „Тензиите, за кои ни беше кажано дека постојат, треба да се решат што е можно побргу“.

  • Тие ги споделуваат своите чувства. Во моментов, тие ја споделуваат тагата за смртта на нивниот дедо. Мислам дека [ова] е идеална можност.
  • Навистина се надевам дека е можно да се поправат пукнатините што може да постојат.

Хари и Меган, кои се повлекоа од кралските должности, минатиот месец дадоа интервју со американската водителка Опра Винфри.

Војводата од Сасекс рече за неговата врска со постариот брат: “Во моментов тоа е како „вселена“. Но, се надевам дека времето лечи сè”.

Џон Мејџор исто така рече дека кралицата е во „осамена положба на многу начини“, а принцот Филип е личност „која може се да олесни“.

Периодот на национална жалост ќе заврши по 17 април, кога принцот Филип ќе биде погребан во капелата Свети Џорџ во замокот Виндзор.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести