11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Дали Шведска беше во право ?

Слушањето на епидемиолошката професија во Шведска значи движење без маска на затворени јавни простории, слободно излегување по ресторани, кафулиња и одење на училиште.

Всушност, сè што се сметаше за главно оружје против ширењето на вирусот во другите европски земји во последната година, може да се направи во Шведска – заклучување, полициски час, затворање на границите, задолжително носење маски и слични мерки со кои драстично се менува секојдневието животот на граѓаните.

Шведската влада одлучи мерките што ги презема против пандемијата да се засноваат на докази. Нивната позиција е дека ако ги погледнете мерките што сега ги преземаат различни земји, ќе видите дека тие имаат многу малку основа во доказите.

„Она што сигурно го знаеме е познато повеќе од 150 години, а тоа е дека во пандемија треба да се мијат рацете заради себе и заради другите. Но, други работи, како што се затворање на границите, затворање на училишта, социјалното исклучување, генерално, немаат научна основа , рече еден од водечките шведски епидемиолози.

Шведските епидемиолози заклучи дека затворањето носи повеќе штета отколку добро и има многу ограничен ефект.

Иако минатата есен Шведска ги засили своите мерки до одреден степен под притисок на коронавирусот, стратегијата не се промени значително. Нивната позиција е сепак дека бранот на инфекција е незапирлив и дека ќе ја погоди секоја земја на континентот со еднаква сила, без оглед на преземените мерки.

Денес, една година или повеќе од почетокот на пандемијата, Шведска има деветта највисока стапка на инфекција во Европа и шеста најниска стапка на смртност на континентот, според Европскиот центар за превенција и контрола на болести.

Шведскиот болнички систем, со многу напор и благодарение на огромните материјални ресурси, успеа да издржи два големи бранови на инфекција и сега е во средината на третиот, а шведските граѓани сè уште уживаат најголема слобода од епидемиолошките ограничувања во Европа.

Сепак, шведскиот пристап кон пандемијата не е бајка, но во секој поглед е скапа битка за нормален живот и здравје на нацијата, што остави многу неодговорени прашања.

Со недели, шведската професија ја уверуваше јавноста дека пандемијата нема да се случи, и им се случи, а за некои денови над 100 луѓе починаа од коронавирус.

Тогаш истиот епидемиолог на почетокот на текстот рече: “Шведска не успеа да ги заштити постарите граѓани, ние не сторивме доволно. Требаше порано да забраниме посети на домови за стари лица и немоќни”.

Некои пишуваа за стратегијата на Шведска како опасен експеримент врз сопственото население, други ја нарекоа Шведска последната оаза на лични слободи во Европа, а трети ширеа сензационалистички приказни за „смртта на стари лица“ и лишување од кислород или интензивна нега на пациенти кои умираат.

Се појавија неколку катастрофални проекции, беше побарано апсење на водечки шведски епидемиолог, му се закануваа ссо смрт, и тој тврди дека шведската статистика е точна и дека веројатно тоа е причината зошто нивните бројки биле пореални и се чини дека имале повеќе случаи. многу други земји.

Швеѓаните никогаш не ги прифатија маските, главниот епидемиолог дури и охрабри да се остане надвор, мерките се менуваа од месец во месец, но никогаш драстично, и на крајот се покажа дека шведскиот суфицит на смртност од 7,7 проценти е само 22-ри меѓу 30 европски земји.

На почетокот на февруари, додека Шведска имаше околу 4.000 нови инфекции на 10,3 милиони жители секој ден, јавноста расправаше дали да оди на скијање, а главниот епидемиолог на Шведска Тегнели одби да ги повика граѓаните да не патуваат на планините, а шведските скијачки центри беа распродадени.

Во меѓувреме, започна вакцинацијата на граѓани против коронавирус, а прашањето дали Швеѓаните погрешиле во стратегијата за пандемија или постапиле повнимателно од повеќето европски земји, веројатно никогаш нема да добие одговор.

Останува фактот дека Шведска помина значително полошо од нејзините нордиски соседи и значително подобра од остатокот на Европа во јавната здравствена пандемија.

Во неколку реченици, шведската стратегија сега се сведува на ова:

  • Луѓето кои инаку би умреле за неколку месеци умираат денес и секако тоа не е добро, но ефектите од заклучувањето ќе имаат уште пострашни долгорочни последици што не сме ни почнале да ги гледаме. Многу мал процент на луѓе сериозно се разболуваат, уште помалку умираат, онаму каде што не гледаме, кај луѓе со занемарливи симптоми кои никогаш нема да побараат медицинска помош. Вирусот нема да запре се додека не дојде во ќорсокак или додека не постигнеме колективен имунитет, со прележување или со вакцинација, или и двете.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести