10 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА КОНЕЧНО ГИ ОЛЕСНИ МЕРКИТЕ И ПОЧНА ДА СЕ ВРАЌА ВО НОРМАЛА

Од денес во Велика Британија се олеснети мерките против епидемија, во рамките на кои, меѓу другото, луѓето ќе можат да купуваат во несуштински продавници, но и да посетуваат фризерски салони.

Сите продавници, фризерниции и салони за убавина ќе можат да ги отворат вратите за клиентите, а на рестораните и пабовите ќе им биде дозволено да служат храна и алкохолни пијалоци во нивните градини, објави ВВС.

Пред бутиците, од раните утрински часови се гледаа бескрајни редици, што е доказ за тоа колку сите со нетрпение чекаа конечно да се отворат продавниците.

Од денес е дозволена работата на спортски сали, сауни, зоолошки градини, тематски паркови, книжарници и културни центри, а престана да важи забраната за членови на семејството што живеат во заедницата да одат на одвоен одмор заедно.

15 лица ќе можат да присуствуваат на свадби, додека на 30 лица ќе им биде дозволено да присуствуваат на погреби.

Децата ќе можат да излегуваат на игралиштата, домовите за стари лица ќе дозволат две лица да го посетуваат секое одделение и ќе им бидат дозволени часови за возење.
Премиерот Борис Џонсон ги повика граѓаните да останат одговорни, иако ублажените епидемиолошки мерки стапуваат на сила денес.

На 6 јануари, Британија влезе во третата брава од почетокот на пандемијата на вирусот корона.

Џонсон рече дека олеснувањето на мерките е „голем чекор напред на патната мапа кон слободата“, пренесува БВВС

  • Сигурен сум дека тоа ќе биде големо олеснување за сопствениците на компании кои се затворени подолго време, и за сите други е шанса да се вратат на некои работи што ги сакаме и што ги пропуштивме, рече британскиот премиер.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести