6 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

БИЛ ГЕЈТС ИМА НОВ ГОЛЕМ ПЛАН – Еве за што се работи

Како и кај многу луѓе, на мислењето на Бил Гејтс за нуклеарните централи влијаеја настаните што се случиле во минатото, како несреќата во Чернобил.

Сепак, Гејтс исто така беше заинтересиран за потенцијалот на нуклеарната енергија како форма на чиста енергија.

Откако прочита статија за новата генерација нуклеарни реактори дизајнирани да спречуваат слични несреќи, Гејтс ја основаше „Terra Power“ во 2008 година за да ги искористи ваквите иновации.

Избран од американската влада да ја демонстрира одржливоста на нуклеарната енергија преку својата ARDP (Програма за напредна демонстрација на реактори), „Terra Power“ има за цел да изгради „целосно функционален напреден нуклеарен реактор во рок од седум години по доделувањето на грандот“, според американското Министерство за нуклеарна енергија за енергија.

  • Замислуваме мрежа до 2050 година, која се напојува со многу значајна енергија од ветер и сонце, но е надополнета со нуклеарни реактори „Terra Power“, изјави претседателот и извршен директор на „Terra Power“, Крис Левеск, за CNBC.

Левеск предвидува дека „Terra Power“ може да им помогне на САД да станат доминантна сила кога станува збор за нуклеарната енергија.

  • Како што другите земји ги преминуваат своите енергетски мрежи, САД повторно ќе извезуваат реактори кои ќе постават стандарди за целиот свет, како што тоа го направивме со денешните, конвенционални реактори, рече Левеск.

Способноста на „Terra Power“ да ги постигне овие цели во голема мера ќе зависи од големата сума пари и влијанието на нејзиниот основач.

  • Најважниот фактор е дека Бил Гејтс стои зад ова, рече Чарлс Форсберг, главен научен истражувач на Одделот за нуклеарна наука и инженерство на Институтот за технологија.
  • Најважните фактори во развојот на нов реактор се парите и професионалните луѓе. Бил Гејтс ги носи и двете.

Овие напредни „натриумски“ нуклеарни реактори би вклучиле побезбеден систем за ладење, складирање енергија како што се батерии, пониски трошоци за изградба и помалку нуклеарен отпад.

Сепак, мислењата за нуклеарната енергија продолжуваат да се разликуваат. Додека некои сметаат дека тоа е одличен избор, другата страна тврди дека тоа не е најдобро решение.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести