14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

ВНИМАВАЈТЕ! НОВ ПРЕДИЗВИК НА ТИК-ТОК ЈА ДИГНА ПОЛИЦИЈАТА НА НОЗЕ (фото)

Шведската полиција издаде соопштение во кое предупредува на вознемирувачки предизвик што се појави на социјалните мрежи и треба да започне кон средината на април.

Шведските медиуми пишуваат дека ова е вознемирувачки предизвик за TikTok наречен „пипкање“. Имено, од момчињата се бара да ги допираат девојчињата, да го снимат и да го споделат снимањето на социјалните мрежи. Полицијата веднаш реагираше и ги повика возрасните да пријават сомнителни злосторства, а училиштата и теренските асистенти беа предупредени.

Платформата TikTok, која минатата година имаше 500 милиони корисници ширум светот, се користи за снимање на филмски клипови од 15 секунди, кои потоа се обработуваат на различни начини. Клиповите се видливи во сообраќајот на следбеници и други корисници. Исто така е можно да испраќате приватни пораки во апликацијата.

Платформата стана позната по своите „предизвици“, кога корисниците се соочуваат со предизвик да објават видео на тема.

Еден од предизвиците беше предизвикот ALS Ice Bucket Challenge кога корисниците истураа ледена вода за да соберат средства за истражување на автоимуната болест ASL.

Сепак, имаше и трагични предизвици како што е предизвикот за загушување кога корисниците се гушеа во бесознание – тој предизвик доведе до смрт на десетгодишно момче во Србија и десетгодишна Италијанка.

Шведската полиција сега одржува контакт со теренски асистенти и училишта кои привлекоа внимание на она што се случува. Продолжува и надзорот преку Интернет на TikTok и другите платформи како Snapchat, Instagram и Twitter.

TikTok сè уште не се огласи по овој повод.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести