10 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

Американската администрација објави дека нема да воспостави национален систем на „ковид пасоши“

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден објави дека нема да воспостави национален систем на „пасоши за вакцинирани против COVID-19“, но наместо тоа ќе им остави на приватните компании да применуваат механизми за да докажат дека граѓаните биле вакцинирани за патувања и други активности.

Оваа недела, Њујорк стана првата земја што понуди дигитален „пасош за вакцина“ – бесплатна апликација и веб-страница за докажување на негативен статус на COVID, преку податоци за вакцинација или преку доказ за негативен COVID-19 тест. Гласот на Америка (ВОА) извести:

  • Мора да ја почитуваме приватноста на луѓето. Ние мора да се осигураме дека системот е прецизен и точен. Работите дефинитивно треба да бидат разработени, но мислам дека ова ќе биде дел од решението, рече градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио.

Приватните компании ширум светот веќе користат сертификати за дигитална вакцинација во туризмот, забавната индустрија и другите индустрии.

Неколку земји, вклучувајќи ги Кина и Израел, започнаа официјални, национални системи, но не очекуваат САД да го следат примерот, според Гласот на Америка.

  • Нема да има централизирана, универзална база на податоци за федерални вакцини, ниту наредба граѓаните на федерално ниво да го имаат истиот сертификат за вакцинација, рече портпаролот на Белата куќа Џен Псаки на брифинг со новинарите.

Сертификатите за вакцини се контроверзно прашање во Соединетите Држави, а некои републикански гувернери дури издадоа декрети со кои се забранува овој вид на сертификација, додава Гласот на Америка.

Администрацијата на Бајден ги повикува приватните субјекти да најдат свои решенија, но ќе обезбеди насоки за исполнување на одредени стандарди, вклучително и достапност и достапност на сертификација.

Светската здравствена организација се спротивставува на идејата за COVID пасоши за патувања помеѓу различни земји.

  • Во оваа фаза не сме сигурни дека вакцината спречува пренесување на болеста и има многу други прашања освен прашањето за дискриминација на луѓе кои нема да можат да ја вакцинираат, од различни причини, рече Маргарет Харис , портпарол на СЗО.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести