6 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

СТРАШНО: 35 ПОЧИНАТИ, 1.163 НОВИ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.927 тестирања, а регистрирани се 1.163 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 473, Битола – 100, Куманово – 90, Прилеп – 62, Охрид – 50, Струмица – 45, Тетово – 36, Штип и Кичево по – 32, Велес – 29, Кавадарци – 28, Гостивар и Кочани – по 27, Гевгелија – 22, Струга и Свети Николе – по 14, Неготино и Радовиш – по 12, Ресен и Валандово – по 11, Виница – 10, Крива Паланка и Берово – по 7, Демир Капија и Демир Хисар – по 3, Делчево – 2, Крушево, Богданци, Кратово и Македонски Брод – по 1.Регистрирани се 854 оздравени пациенти од: Скопје – 475, Прилеп – 52, Велес – 40, Куманово – 37, Кавадарци – 36, Тетово – 27, Кочани – 25, Гостивар – 23, Неготино- 22,Берово – 18, Штип – 16, Крива Паланка – 13, Гевгелија – 12, Струмица и Свети Николе – по 9, Радовиш и Валандово – по 8, Виница – 7, Пробиштип – 3, Делчево, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица – по 2, Битола, Демир Капија, Крушево, Богданци, Кратово и Дојран по –

1.Пријавени се вкупно 35 починати лица: 7 од Скопје (39г , 63г , 65г , 75г , 76г ,77г, 79г), по 4 починати пациенти од Кавадарци(56г, 68г, 73г, 77г) и Штип (47г, 69г, 70г, 78г), 3 лица од Струмица (71г, 2 лица по 81г), по 2 починати пациенти од Прилеп (76г и 82г), Велес (72г, 85г), Крива Паланка (60г и 72г) и Битола (63г и 69г), и по 1 починат пациент од Куманово (66г), Гостивар (78г), Неготино (82г), Гевгелија (62г), Свети Николе (64г), Радовиш (68г), Охрид (64г), Кичево (69г) и Ресен (71г). Пеесет пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат дома.Направени се 3.927 тестови преку: ИЈЗ-642, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-117, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-11, лабораторија болница Козле-12, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–81, МАНУ-150, Жан Митрев (Филип Втори)-188, Авицена-288, Биотек-237, Систина-311, лабораторија Лаор-271, Синлаб – 68, Ремедика-45, Плодност – 93, Генеа – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.318.Досега во земјата се направени вкупно 655.924 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 138.891, бројката на оздравени пациенти е 112.619, на починати е 4.108, а бројот на активни случаи изнесува 22.164.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)Скопје 62030, активни 10830Прилеп 7461, активни 1063Куманово 7441, активни 1202Тетово 6607, активни 689Битола 5130, активни 1246Велес 4854, активни 798Гостивар 4779, активни 527Кавадарци 4723, активни 721Штип 4490, активни 496Охрид 4434, активни 853Струмица 3511, активни 478Струга 2777, активни 286Кочани 2411, активни 283Кичево 2180, активни 295Неготино 2026, активни 349Гевгелија 1989, активни 413Свети Николе 1347, активни 137Крива Паланка 1126, активни 104Ресен 1104, активни 228Радовиш 982, активни 148Берово 929, активни 138Дебар 880, активни 55Делчево 879, активни 105Пробиштип 725, активни 81Виница 670, активни 100Валандово 578, активни 105Крушево 446, активни 123Богданци 432, активни 71Демир Капија 378, активни 63Кратово 340, активни 26Демир Хисар 339, активни 47Македонски Брод 323, активни 48Пехчево 239, активни 26Македонска Каменица 212, активни 14Дојран 119, активни 16

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести