10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Доктор Злате Мехмедовиќ: Потребен е локдаун од 5 до 7 недели

Ако сакаме ефикасни резултати во борбата против коронавирусот, потребен е локдаун од 5 до 7 недели вели доктор Злате Мехмедовиќ, кој работи во ковид-центар, бидејќи како што вели овие мерки се неуспешни.

– Јавното здравство е преполно и проблемите се јавуваат кога одредена категорија на граѓани немаат финансии и услугите ги бараат во приватните болници. Поради тоа, голем дел од приватните болници остваруваат профит на грбот на граѓаните кои немаат доволно пари и заложуваат куќи, станови, за да може да си го платат лекувањето или да добијат кревет, рече тој.

Соред него локдаунот од 5 до 7 недели треба да даде ефикасен систем, во кој што ќе се намалат бројките на новозаразени, а потоа може да се размислува за релаксирање.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести