7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Американскиот национален институт за здравство ги истражува алергиските реакции на вакцините „Moderna“ и „Pfizer“

Американскиот национален институт за здравство (NIH) денес објави дека во моментов спроведува студија за ризикот од алергиски реакции на вакцините против COVID-19, направена од компаниите „Moderna“ и „Pfizer“.

Ројтерс известува дека студијата, финансирана од Националниот институт за алергија и инфективни болести и чии резултати се очекуваат во текот на летото, ќе опфати 3.400 возрасни доброволци на возраст од 18 до 69 години, а околу 60 проценти од учесниците ќе имаат историја на тешка алергиски реакции на храна, каснувања од инсекти или имунотерапија.

Целта на прегледот е да им се помогне на загрозените во рок од 90 минути по вакцинацијата, сразмерно со резултатите од студијата за бројот на утврдени алергиски реакции, наведува агенцијата.

Ројтерс известува дека неколку случаи на алергиски реакции, вклучително и системски кои можат да бидат опасни по живот, како што е анафилактичен шок, се пријавени во САД по имунизација со вакцините „Pfizer“ и „Moderna“.

Во јануари, Центрите за контрола и превенција на болести на САД (CDC) објавија дека се јавуваат алергиски реакции со фреквенција од 11,1 на 1 милион вакцини.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести