11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

КОНЕЧНО ОТКРИЕНО ЗОШТО БИЛ ГЕЈТ СТАНА НАЈГОЛЕМ ЗЕМЈОПОСЕДНИК ВО АМЕРИКА

Еден од најбогатите луѓе во светот Бил Гејтс поседува најмногу земјоделско земјиште во САД,кое неодамна достигна неверојатна бројка од скоро 100.000 хектари обработливо земјиште во дури 18 држави, а пресметано во квадратни километри, тоа е илјада квадратни километри. Со неодамнешната најнова аквизиција, тој број го направи новиот најголем приватен сопственик на земјоделско земјиште во Америка.

Најголемите копнени области се наоѓаат во Луизијана, проследени со Арканзас и Небраска. Земјиштето е директно во сопственост или во сопственост на компании поврзани со инвестициска фирма на основачкиот основач на Мајкрософт.

Бил Гејтс за прв пат откри зошто купува земја
На многумина им изгледа чудно што човекот кој стои зад една од најголемите технолошки компании во светот е и најголемиот сопственик на земјиштето. Но, веќе во 2008 година, Бил и Мелинда Гејтс објавија дека ќе дадат над 300 милиони УСД за промовирање на мали земјоделци во Африка и Азија, секако оние кои се занимаваат со одржливо земјоделство и со високи приноси.

Нивната добротворна инвестициска компанија инвестираше и во развој и проширување на „суперс“ отпорен на климатски промени и во млечни крави кои произведуваат големи количини млеко.

Сè уште не е познато дали тој ќе го искористи целото „новокупено“ земјиште или за што ќе го користи. Но, многумина се надеваат дека ќе се користи во согласност со вредностите на нивната основа за одржливо и органско производство и слични цели.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести